Hej! Wybierz swoją lokalizacje, aby zobaczyć właściwą treść.

Wybierz swoją lokalizację Hej! Wybierz swoją lokalizacje, aby zobaczyć właściwą treść.

Australia usd

Austria eur

Belgium eur

Canada usd

Croatia eur

Czech Republic eur

Denmark eur

Estonia eur

Finland eur

France eur

Germany eur

Greece eur

Hungary eur

Ireland eur

Italy eur

Japan usd

Latvia eur

Lithuania eur

Netherlands eur

Polska pln

Portugal eur

Romania eur

Slovakia eur

Slovenia eur

Spain eur

Sweden eur

Switzerland eur

United Kingdom eur

United States - USA usd

OTHER eur

Darmowa dostawa od 59 zł 🎉

Powrót do bloga

A jak artystyczne skarpetki

19 Lut 2021 | 0 komentarzy | by Many Mornings

Litera A: artystyczne skarpetki – seria skarpetek nie do pary inspirowana postaciami sławnych malarek i malarzy. Many Mornings sięgnęło po wzorce z historii sztuki, by opowiedzieć o życiu oraz twórczości niezwykłych postaci współczesnej kultury.

Historycznie powinniśmy zacząć pewnie od Vincenta Van Gogha (reprezentowanego przez wzór True Vincent) – jako postimpresjonisty, który pracował jeszcze w XIX w. Takie skarpetki rzeczywiście powstały, przywołując atrybuty kojarzone z malarzem (fajka), ale przede wszystkim odwołując się do najbardziej znanego obrazu na świecie: Słoneczników z 1888 r.

Tak naprawdę Van Gogh jest jednak tylko akcentem dla modernistycznego fundamentu, na którym zbudowaliśmy serię «skarpetki artystyczne». Bowiem większość motywów poświęciliśmy artystom awangardy (lub po prostu związanym swoją twórczością z okresem międzywojennym). Emblematycznymi przykładami są: a) Pablo Picasso ubrany w skarpetki Picassocks oraz b) Salvadorable – czyli urocze wąsy Salvadora Dali wymalowane na stopach. Ten drugi wzór operuje znaną surrelistyczną symboliką i motywami charakterystycznymi dla malarstwa Dalego. Na jednej ze skarpetek mamy więc rozpływający się zegar oraz homara; ale także oko, czyli jeden z najsilniejszych symboli przynależnych światu psychoanalizy i trójkąta edypalnego. Mimo sennej fantastyczności, Salvadorable nadaje się na eleganckie okazje – chyba za sprawą filuternego hiszpańskiego wąsa i zadziornej pasiastej marynarki widocznych na jednej ze skarpetek.

Z kolei Picassocks są wywrotowe i buntownicze. Kubistyczna geometria oraz wyraziste kolory to wzmacniacz dobrego nastroju, a być może także stymulant pewnego rodzaju młodzieńczej buty i waleczności. Nie przez przypadek skojarzenia (mimo oczywistych różnic) przesuwają się w stronę obrazu Guernica – wypowiedzi przeciw wojnie i bezmyślnemu okrucieństwu.

Na chwilę obecną naszą modernistyczną serię kończy silny akcent kobiecy w osobie Fridy Kahlo. Skarpetki Feel Frida są hołdem zarówno dla jej niezwykłego talentu, jak i charyzmatycznej osobowości. Malarstwo Fridy zostało spopularyzowane przez hollywoodzki film z Salmą Hayek w roli głównej – a my mamy nadzieję, że skarpetki Many Mornings także [choć trochę] pomogą w tym posłannictwie. Dziedzictwo Fridy nigdy nie powinno zostać zaniedbane, niezależnie od warunków kulturowych i szerokości geograficznej.

Być może Many Mornings niedługo wkroczy w obszar sztuki powojennej, szukając inspiracji w pop-arcie, op-arcie i szeroko rozumianym postmodernizmie. Gdy tylko premiera będzie gotowa, bogatszy stanie się także nasz skarpetkowy leksykon oraz seria skarpetek artystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

POWIĄZANE PRODUKTY

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ